PWSZ na Facebooku PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
25 czerwca 2022

Absolutorium 2022

Absolutorium 2022
Drodzy Absolwenci Filologii!

        Serdecznie gratuluję Wam ukończenia jednego z dłuższych biegów życiowych, jakim jest zdobycie dyplomu studiów wyższych. Dzięki Waszej wytrwałości, determinacji i cierpliwości w dążeniu do wyznaczonego celu, zaszliście tak daleko. Bieg ten, choć czasem z przeszkodami, stał się doskonałą okazją do wzbogacenia warsztatu Waszej pracy i zdobyciu nowych umiejętności i kompetencji, które na pewno będziecie mieli szansę wykorzystać w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Przeszkody, o których wcześniej wspomniałam, to nic innego jak błędy, do których mamy prawo, kiedy uczymy się nowych rzeczy. Najistotniejsze jest to, żeby wyciągać z nich wnioski i każdą porażkę przekuć w sukces. Nie rezygnować przy pierwszym niepowodzeniu, bo jak mawiał Henry Ford: “Porażka to po prostu okazja, aby zacząć od nowa.” I Wy Drodzy Absolwenci tego dokonaliście – Brawo!

        Niech privatissima, których wysłuchaliście w tej uczelni, nadal wzbudzają w Was ciekawość i prowadzą do doskonalenia Waszych umiejętności językowych oraz skłaniają do refleksji nad człowiekiem i światem. W tej fascynującej podróży w odkrywaniu nowych zjawisk, również językowych, niech Wam towarzyszą słowa niemieckiego prozaika Thomasa Manna, zaczerpnięte z jego wybitnej powieści pt. “Czarodziejska góra”: „ Die wesentlichste und natürlichste Berufung des Menschen ist seine Verbesserung”. Co tłumaczymy: „Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się”. W procesie tym na pewno pomocne będzie sięganie po ponadczasowe arcydzieła literackie, takie jak powieść Manna właśnie, które niosą ze sobą uniwersalne prawdy o człowieku i o świecie. Co więcej: „Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej,” jak powiedział hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafόn, czyli: „Leer es vivir más, es vivir más intensamente”. I takiego barwnego życia Drodzy Absolwenci Wam życzę, pełnego wyzwań, które tylko umacniają i motywują do dalszego działania, bo: “Nie musisz widzieć całych schodów, po prostu zrób pierwszy krok”, co można tłumaczyć: “You don't need to see the entire staircase, just take the first step.” - Martin Luther King.

       Pozwólcie Drodzy Absolwenci, że na koniec złożę Wam życzenia, które składał swoim przyjaciołom i rodzinie 35. Prezydent Stanów Zjednoczonych - John Fitzgerald Kennedy:  “W życiu realne są: Bóg, ludzka fantazja i śmiech/radość. Bóg i ludzka fantazja są poza możliwością naszego poznania, dlatego pozostaje nam śmiech i radość." I niech w Waszym życiu będzie jak najwięcej tych chwil, które dają radość, śmiech, zadowolenie.

Good luck! ¡Mucha suerte! Powodzenia!

W imieniu dyrekcji i wykładowców Instytutu Lingwistyki Stosowanej

Karolina Pawlak

Koordynator Kierunku Filologia

 

 

Uroczystość absolutoryjna dla absolwentów kierunku Filologia (w zakresie języka angielskiego i hiszpańskiego) odbyła się w dniu 25 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 w Auli Comeniana PWSZ im. J.A. Komeńskiego w Lesznie.

PROGRAM ABSOLUTORIUM:
1. OTWARCIE UROCZYSTOŚCI.
2. PRZEMÓWIENIE JM REKTORA DR. JANUSZA POŁY, PROF. PWSZ.
3. WYSTĄPIENIE DYREKTORA INSTYTUTU GOSPODARKI I ZARZĄDZANIA PRZESTRZENIĄ.
4. WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ.
5. WRĘCZENIE DYPLOMÓW LUB KART ABSOLUTORYJNYCH.
6. WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA INSTYTUTU LINGWISTYKI STOSOWANEJ.
7. WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ.
8. WRĘCZENIE DYPLOMÓW LUB KART ABSOLUTORYJNYCH.
9. ŚLUBOWANIE ABSOLWENTÓW.
10. WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA ABSOLWENTÓW.
11. POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW PRZEZ PRZEDSTAWICIELA SAMORZĄDU STUDENCKIEGO.
12. GAUDEAMUS.
13. ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI.