PWSZ na Facebooku PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Pracownicy Instytutu

Język angielski (filologia i lektoraty)

dr hab. Paweł Scheffler

dr hab. Paweł Scheffler

spawel@wa.amu.edu.pl 

pawel.scheffler@pwsz.edu.pl 

Wykształcenie: doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa

Zainteresowania naukowe: przyswajanie języka obcego, metody nauczania języków obcych, przedszkolna dydaktyka języka angielskiego, metodologia badań glottodydaktycznych, składnia języka angielskiego

Prowadzone zajęcia: seminaria dyplomowe, gramatyka opisowa języka angielskiego, gramatyka praktyczna języka angielskiego 

dr hab. Leszek Szymański

dr hab. Leszek Szymański

l.szymanski@in.uz.zgora.pl

leszek.szymanski@pwsz.edu.pl

Wykształcenie: 

• 2020 Uniwersytet Łódzki - habilitacja; doktor habilitowany w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo (językoznawstwo angielskie)

• 2009 Uniwersytet Opolski - Wydział Filologiczny - Studium doktoranckie (stacjonarne); doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa

• 2004 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Neofilologii - Instytut Filologii Angielskiej; magister filologii angielskiej w zakresie językoznawstwa

• 2002 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - licencjat; kierunek: filologia / specjalność: nauczanie języka angielskiego 

• 2002 Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Lesznie - sekcja języka angielskiego (uprawnienia do nauczania języka angielskiego)

Zainteresowania: językoznawstwo systemowe, językoznawstwo internetowe, oddziaływanie kontekstów na język, metody empiryczne w językoznawstwie, interakcje międzysystemowe w języku, zmiany w języku.

dr Danuta Główka

dr Danuta Główka

danuta.glowka@pwsz.edu.pl  

Wykształcenie

• magister filologii angielskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

• doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa stosowanego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zainteresowania naukowe: metody badań w glottodydaktyce, różnice indywidualne uczniów w uczeniu się i nauczaniu językówobcych, socjolingwistyka, antropologia języka.

Prowadzone zajęcia: gramatyka opisowa, historia języka angielskiego, pedagogika, wstęp do językoznawstwa, gramatyka praktyczna języka angielskiego.

mgr Dorota Giżyńska

mgr Dorota Giżyńska

dorota.gizynska@pwsz.edu.pl

Filolog i entuzjastka wszystkiego, co jest związane z nauczaniem języka angielskiego. Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie związana od 12 lat.  Prowadzi zajęcia z praktycznej nauki języka angielskiego, fonetyki, nowoczesnych technologii i tłumaczeń. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli w ramach Pracowni Nauczania Dwujęzycznego. Jeśli akurat nie uczy, to jeździ na rowerze, podróżuje z aparatem fotograficznym , albo leży w wannie z bąbelkami.

mgr Dominika Kucharska

mgr Dominika Kucharska

dominika.kucharska@pwsz.edu.pl

Magister Filologii angielsko-rosyjskiej (Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), ukończone Studia Podyplomowe – Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Fascynują mnie ludzie podróże, zwierzęta i aktywność fizyczna.

mgr Barbara Malepsza

mgr Barbara Malepsza

barbara.malepsza@pwsz.edu.pl

Filolog z wykształcenia. Tłumacz przysięgły języka angielskiego z zamiłowania. Instruktor fitness z pasji. Uwielbia pracę z ludźmi, spotkania ze światem przyrody i sportu. Wolny czas spędza na świeżym powietrzu, przy dobrej książce bądź oddaje się kuchennym inspiracjom.

mgr Roman Martynów

mgr Roman Martynów

roman.martynow@pwsz.edu.pl 

z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową związany od 15 lat. Na kierunku filologia prowadzi kursy związane z dydaktyką nauczania języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej, akwizycją języka oraz kursy praktycznej nauki języka. Zawodowo interesuje się nowościami z zakresu nauczania języka angielskiego oraz przedmiotów w języku angielskim. Koordynator Pracowni innowacji Dydaktycznych. Prywatnie lubi wszystko co włoskie.

mgr Ewa Mosion

mgr Ewa Mosion

ewa.mosion@pwsz.edu.pl 

Magister filologii angielskiej (Wydział Neofilologii Uniwersytetu im.A.Mickiewicza w Poznaniu). Jako nauczyciel pracuję od 1997r. prowadząc m.in. zajęcia z historii literatury angielskiej oraz praktycznej nauki języka angielskiego. Uwielbiam literaturę polską i angielską, a także historię Polski oraz Anglii. Jestem kibicem sportowym (przede wszystkim reprezentacji Polski) oraz Unii Leszno. Odpoczywam słuchając ulubionych wykonawców muzyki pop i czytając opasłe książki.

mgr Edyta Mróz

mgr Edyta Mróz

edyta.mroz@pwsz.edu.pl

Lektor języka angielskiego przy ZJSiK, związana z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie od 2003r. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiedza i praktyka zdobyte w trakcie studiów podyplomowych w zakresie tłumaczeń uwierzytelnionych na Uniwersytecie Wrocławskim rozbudziły w niej zainteresowanie przekładem i wskazały równoległą ścieżkę rozwoju jako tłumacz przysięgły. Pracując z naszymi studentami nacisk kładzie na komunikację oraz poszerzenie wiedzy z zakresu słownictwa zawodowego. Angażuje ich w rozwijanie kompetencji językowych poprzez wykorzystanie aktywnych metod nauczania oraz technik dramowych. Oddech łapie w gronie rodziny, latem szukając ciepłych, morskich wód, a zimą białego śniegu na stokach.

mgr Karolina Pawlak

mgr Karolina Pawlak

karolina.pawlak@pwsz.edu.pl

Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończone studia podyplomowe z tłumaczeń na Uniwersytecie Wrocławskim (Podyplomowe Studium Przekładu) oraz studia podyplomowe z Administracji i zarządzania. Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie związana od 2006 roku, prowadząc lektoraty z języka specjalistycznego. Koordynatorka instytutowej strony internetowej. W czasie wolnym od pracy, miłośniczka beletrystyki oraz podróży dalekich i bliskich. 

mgr Karolina Stróżycka

mgr Karolina Stróżycka

karolina.strozycka@pwsz.edu.pl

Wykształcenie:

  • magister filologii angielskiej,  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Studia Podyplomowe Rodziny, UAM w Poznaniu.

Zainteresowania zawodowe: pedagogika i dydaktyka wczesnoszkolna (ogólna i języka obcego),  pedagogika małżeństwa i rodziny.

Prowadzone zajęcia: dydaktyka języka obcego, literatura dziecięca w dydaktyce języka obcego, przedmioty praktycznej nauki języka.

mgr Dariusz Żyto

mgr Dariusz Żyto

dariusz.zyto@pwsz.edu.pl 

Prowadzone zajęcia: praktyczna nauka języka angielskiego (gramatyka, czytanie, słuchanie, fonetyka, konwersacje), wstęp do literaturoznawstwa i literatura amerykańska.

Zainteresowania naukowe: wykorzystanie najnowszych technologii w nauczaniu języków obcych.

Zainteresowania pozanaukowe: muzyka, malarstwo i sport.

Język hiszpański (filologia)

prof. dr hab. Magda Potok

prof. dr hab. Magda Potok

mpotok@amu.edu.pl

magda.potok@pwsz.edu.pl

Stopień naukowy: profesor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa hiszpańskiego

Iberystka, badaczka, tłumaczka (A. Muñoz Molina, J. L. Borges) i krytyczka literatury (Nowe Książki, Odra,Czas Kultury). Publikuje książki i artykuły z zakresu literatury hiszpańskiej, translatologii i studiów kobiecych. Autorka monografii Współczesna proza hiszpańska. Studia (2016) oraz książki o najnowszej prozie autorstwa kobiet w Hiszpanii – El malestar. La narrativa de mujeres en la Españacontemporána(2010). W czasie, kiedy nie czyta, kupuje książki J. A ponadto podróżuje, zachwyca się światem i wychowuje (trzy) córki.

dr Magdalena Konkiewicz

dr Magdalena Konkiewicz

magdalena.konkiewicz@pwsz.edu.pl

Wykształcenie:

  • magister filologii hiszpańskiej (Wydział NeofilologiiUniwersytetu im. Adama Mickiewicza w   Poznaniu)
  • doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (Departamento de Literatura Española, Teoría de la Literatura y Literatura Comparada- Universidad de Valladolid, Hiszpania).

Zainteresowania:

  • Pokolenie 98, eseistyka hiszpańska,
  • Hiszpania!!!!!
mgr Diego Martín Arroyo

mgr Diego Martín Arroyo

diema81@hotmail.com

diego.martinarroyo@pwsz.edu.pl

Magister filologii słowiańskiej (Universidad Complutense de Madrid) oraz egzaminator DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera). Pochodzę z Madrytu, ale od 10 lat mieszkam i pracuję w Polsce jako nauczyciel języka hiszpańskiego w szkołach oraz na uczelniach na różnych poziomach. Interesuję się językami obcymi, językoznawstwem, literaturą światową oraz historią.

mgr Adrianna Woźniak

mgr Adrianna Woźniak

adrianna.wozniak@pwsz.edu.pl 

Magister filologii hiszpańskiej (Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W trakcie Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych zgłębiała między innymi tajniki pracy tłumacza w kontekście wydawniczym. Interesuje się współczesną prozą hiszpańską i psychologią.